Przeszukaj treści według wybranego tematu

Przeszukaj treści według wybranego tematu

Przeszukaj treści według wybranej branży

Branża
2016-12-30 09:06

Branża online z prawnej perspektywy: podsumowanie roku 2016 – Małgorzata Jankowska-Blank

Branża online z prawnej perspektywy: podsumowanie roku 2016 – Małgorzata Jankowska-Blank

Podsumowanie najważniejszych kwestii prawnych, istotnych dla branży online, przygotowała Małgorzata Jankowska-Blank, szefowa departamentu prawnego w firmie Gemius.

Wydarzenie roku

Wybory prezydenckie w USA zdominowały światowe czołówki gazet w 2016 roku. I trudno się dziwić, skoro od decyzji wyborców amerykańskich zależą nie tylko losy ich kraju. W Polsce natomiast, odchodząc od sfery politycznej, wskazać należałoby chyba wyjście Grupy Allegro z portfolio koncernu mediowego Naspers. To największa tego typu transakcja w historii polskiego internetu.

Sukces roku

Polskie start-upy debiutują z powodzeniem na rynkach zachodnich, wchodzą na giełdę, zdobywają finansowanie zewnętrzne i rosną. Polskie spółki przejmują zagranicznych konkurentów. Nasz potencjał nareszcie zaczyna być widoczny. CD Projekt i jego kultowy już „Wiedźmin” to tylko przykład.

Porażka roku

Brexit i jego konsekwencje dla wolnego przepływu usług. Dziś jeszcze trudne do przewidzenia mimo wielostronicowych analiz prawnych, a istotne w zasadzie dla wszystkich przedsiębiorców rynku online, choćby tych, którzy obsługują internautów z Albionu. W Polsce – uchwalenie i wejście w życie ustawy z 10 czerwca 2016 roku o działaniach antyterrorystycznych, która mimo sprzeciwu branży pozwala na blokowanie treści w internecie.

Trend roku 

Zarówno w Polsce, jak i na świecie w 2016 roku skończyła się epoka, w której biznes online próbował wykorzystywać tematy związane z prywatnością w internecie jedynie poprzez pryzmat strategii marketingowej (choćby sprawa Apple vs. FBI). Stało się to wraz z wejściem w życie rozporządzenia ogólnego o ochronie danych osobowych, które wyraźnie dotyka tzw. identyfikatorów internetowych (jak cookie). Rozporządzenie nie rozróżnia jednak, w jakim stopniu identyfikatory te w praktyce identyfikują użytkowników, dlatego traktować je będziemy w Europie jako dane osobowe ze wszystkimi tego konsekwencjami.

Prognoza na 2017

Według najnowszych prognoz w 2017 roku połowa mieszkańców naszego globu będzie internautami. Synergia świata wirtualnego z tym dotychczas zwanym realnym jest już faktem. Teraz zaczyna się faza kolejna, w której ekspansja rzeczywistości online będzie już tylko coraz szybsza. I wpłynie to na wszystkie sfery naszego codziennego życia, na nasze zachowania społeczne, wybory konsumenckie. Bitcoiny, powrót „pisma obrazkowego”, bańki filtrujące to będzie nasza codzienność.

Do schowka> Drukuj

Rodzaj treści

opinia

Branża

media

Autor:

Małgorzata Jankowska-Blank i Jacek Grabowski

departament prawny firmy Gemius