Przeszukaj treści według wybranego tematu

Przeszukaj treści według wybranego tematu

Przeszukaj treści według wybranej branży

Branża
2017-04-07 08:50

Facebook ułatwi kontakt z przedstawicielami władzy

Facebook ułatwi kontakt z przedstawicielami władzy

Town Hall to nowa funkcja Facebooka, która ma ułatwić kontakt obywateli z przedstawicielami władzy. Obecnie dostępna jest tylko dla internautów w USA. Czy ma szanse na sukces poza granicami tego kraju? Na to pytanie odpowiada Krzysztof Majkowski, szef działu consultingu w Gemiusie.

Najnowszy mechanizm Facebooka umożliwia mieszkańcom USA kontakt z przedstawicielami władzy ─ od lokalnej do federalnej. Pomaga w zlokalizowaniu i obserwowaniu aktywności polityków. Przypomina też o terminach zbliżających się wyborów.

Do sukcesu Town Hall potrzebni i obywatele, i politycy

Nowe rozwiązanie Facebooka może być chętnie wykorzystywane przez grupy internautów czy organizacje pozarządowe skupione wokół konkretnego celu ─ obecnie organizują się, korzystając z funkcji Wydarzenia Facebooka, podczas gdy Town Hall może skrócić formalności związane na przykład ze złożeniem petycji. Nowy mechanizm Facebooka mógłby ułatwić zebranie wymaganych 250 tys. podpisów pod petycją – być może w przyszłości podpisy pozyskane za pośrednictwem Facebooka będą miały taką samą moc prawną jak te na papierze. Wszystko jednak zależy od możliwości prawnych. Town Hall jest ciekawym rozwiązaniem, ale nie przewiduje sytuacji, gdy dana organizacja, instytucja państwowa czy przedstawiciel władzy po prostu nie mają swojego profilu w serwisie społecznościowym. Mechanizm Facebooka może być wykorzystywany w praktyce, ale tylko wtedy, gdy obie strony ─ obywatele i instytucje ─ będą obecne w serwisie.

Nowe rozwiązanie a bezpieczeństwo danych

Wprowadzenie przez Facebooka nowego mechanizmu rodzi pytania o bezpieczeństwo i poufność danych. Bycie zaangażowanym w sprawy polityczne za pośrednictwem nowej funkcji Facebooka może pomóc jeszcze bardziej uszczegółowić profil użytkowników. Dodatkowo rodzi się pytanie o wpływ takiego zaangażowania na to, jakie treści będą widoczne na news feed, a przez to ─ czy nie będzie to odbierane jako próba wpłynięcia na użytkownika.

Town Hall źródłem nowych informacji o użytkownikach Facebooka

W jaki sposób Facebook będzie chciał wykorzystać te dodatkowe, nowe informacje? Niewykluczone, że użytkownikom serwisu będą mogły się wyświetlać posty dotyczące konkretnego polityka lub ugrupowania politycznego, co może być odebrane jako próba wywierania wpływu na preferencje polityczne internautów. Polityka to jednak temat bardzo delikatny i osobisty, a sukces Town Hall w dużym stopniu będzie uzależniony od poziomu obywatelskiego zaangażowania i miejsca polityki w kulturze danego kraju.

Do schowka> Drukuj

Rodzaj treści

opinia

Branża

media, rozrywka

Autor:

Krzysztof Majkowski

szef zespołu Gemius Consulting

Specjalizuje się w tematyce mediów społecznościowych i badań marketingowych. Posiada wieloletnie doświadczenie w branży badawczej, pracował wcześniej między innymi w firmach takich jak NM Incite (a Nielsen/McKinsey company), Nielsen, Nielsen BASES i Ipsos. Ekspert w zakresie nowych technologii oraz badań konsumenckich. Realizował projekty konsultingowe i badawcze pracując w Polsce a także w Wielkiej Brytanii. 

W firmie Gemius jako szef zespołu Gemius Consulting, wspiera klientów w analizie danych, formułowaniu wniosków i wdrażaniu ich w procesie podejmowania decyzji biznesowych. 

Pokaż wszystkie artykuły z ekspertem