Przeszukaj treści według wybranego tematu

Przeszukaj treści według wybranego tematu

Przeszukaj treści według wybranej branży

Branża
2016-09-27 08:47

Internetowe wydatki Polaków

Internetowe wydatki Polaków

Polacy pokochali zakupy w internecie. Więcej niż przed rokiem płacimy za odzież, akcesoria i dodatki, mniej za urządzenia mobilne. Mężczyźni wydają więcej na elektronikę, kobiety na kulturę. Sprawdź szczegóły w raporcie o polskim e-handlu.

Raport „E-commerce w Polsce 2016. Gemius dla e-Commerce Polska” potwierdza, że co czwarty e-konsument planuje zwiększyć wydatki na zakupy w sieci. Mężczyźni są w tej kwestii bardziej optymistyczni ─ częściej niż kobiety deklarują zwiększenie tej sumy. Zaledwie 6 proc. kupujących online planuje w najbliższym roku ograniczyć swoje wydatki na e-zakupy.

─ Wzrost wydatków Polaków w internecie jest zupełnie naturalny, a powodów jest kilka. ─ mówi Marek Molicki, ekspert Gemiusa. ─ E-commerce jest coraz bardziej powszechną i naturalną metodą robienia zakupów. Z jednej strony mamy większe zaufanie zarówno do sklepów jak i systemów płatności, z drugiej dla wielu Polaków taka forma zakupów jest najwygodniejsza i pozwala oszczędzać czas, a nierzadko również pieniądze. Sporą grupę kupujących w sieci stanowią najmłodsi klienci czyli osoby w wieku 15─24 lata ─ są to ludzie, dla których zakupy w internecie są tak naturalne jak np. dla 40-latków kupowanie prasy w kiosku. Zakładam, że spora grupa konsumentów kupuje dokładnie to samo i za tyle samo co wcześniej, różnica jest taka, że nie robią tego teraz w sklepach tradycyjnych tylko w internetowych. Warto też zauważyć, że marketerzy coraz chętniej i przede wszystkim skuteczniej korzystają z usług i narzędzi pozwalających na optymalizację wskaźnika konwersji. Umiejętność analizowania danych i wyciągania właściwych wniosków pozwala na zwiększanie wartości koszyka nie tylko w czasie pierwszych zakupów, ale też motywowanie klientów do kolejnych. Tu marketerzy mają nadal dużo do zrobienia i nie mam wątpliwości, że np. skuteczne łączenie cookiesów i danych z CRM oraz przekazywanie odpowiednich wniosków do call-center w czasie rzeczywistym może w pewnych przypadkach znacząco zwiększyć sprzedaż i sprawić, że Polacy będą wydawać jeszcze więcej w sklepach internetowych. To tylko jeden z przykładów, a możliwości jest naprawdę dużo ─ dodaje Molicki.

─ Wyniki raportu „E-commerce w Polsce 2016. Gemius dla e-Commerce Polska” jednoznacznie wskazują na kilka zjawisk ─ mówi Prof. Grzegorz Mazurek z Akademii Leona Koźmińskiego. ─ Po pierwsze, konsumenci stają się jeszcze bardziej wymagający jeśli chodzi o ofertę internetową ─ oczekują niższych cen i szerokiego asortymentu. Po drugie, potwierdza się fakt, że wbrew pozorom odzież, dodatki i akcesoria są niezwykle ważną kategorią produktów dobrze sprzedających się przez internet. Drobne odchylenia deklarowanych kwot wydatków na kanał online nie wydają się zaburzać ogólnego trendu wskazującego na to, że e-zakupy stają się codziennością dla ogromnej grupy Polaków. Dobrze, jeśli firmy to docenią i skorzystają z możliwości, jakie daje e-handel ─ dodaje Mazurek.

Więcej na modę, mniej na urządzenia mobilne

E-konsumenci więcej niż przed rokiem płacą za produkty związane z modą. Na odzież, akcesoria i dodatki Polacy wydają średnio 83 zł miesięcznie, czyli o 8 zł więcej niż deklarowali w ubiegłym roku. W pięciu na sześć najpopularniejszych kategorii produktów kupowanych online (urządzenia mobilne, multimedia, bilety do kina i teatru, obuwie i sprzęt RTV/AGD), badani zadeklarowali niższą kwotę miesięcznych wydatków niż w roku ubiegłym. Największy spadek deklarowanych miesięcznych wydatków ─ o 8 zł mniej ─ odnotowano w kategorii urządzeń mobilnych.

Ile i na co wydajemy w sieci?

Zakup obuwia w internecie to średni miesięczny wydatek na poziomie 77 zł. Panie wydają miesięcznie więcej niż panowie na książki, płyty i filmy – odpowiednio 41 zł i 33 zł. Ta kategoria produktów, w ujęciu kwotowym, jest także domeną osób powyżej 24 roku życia. Bilety do kina i teatru to deklarowany miesięczny wydatek na poziomie 36 zł. Widoczna jest także przewaga kwoty deklarowanej na te produkty przez najstarszych badanych (50+) nad wydatkami grup młodszych.

─ To, że co czwarty konsument deklaruje zwiększenie wydatków na zakupy przez internet potwierdza, iż Polacy coraz bardziej doceniają i przekonują się do tej formy zakupów. E-zakupy są nie tylko wygodniejsze, dają możliwość większego wyboru, szybkiego porównania oferty, ale przede wszystkim można je realizować o dowolnej porze przez całą dobę ─ wyjaśnia Patrycja Sass-Staniszewska z Izby Gospodarki Elektronicznej.

Więcej informacji znaleźć można w raporcie „E-commerce w Polsce 2016. Gemius dla e-Commerce Polska”.
Patronat nad raportem objęło Ministerstwo Rozwoju.

Do schowka> Drukuj

Rodzaj treści

analiza

Branża

handel

Komentarz:

Marek Molicki

Manager Regionalny

Ekspert w branży online, znawca e-marketingu, e-commerce i big data. Pasjonat mediów społecznościowych, a także mówca i trener. Fascynują go nowe technologie i korzyści, jakie ludzie dzięki nim osiągają.

Doświadczenie zdobywał w wielu polskich i międzynarodowych firmach, takich, jak Vogel Burda Communication, Chip Xonio Online GmbH, CD Projekt, Cenega, Axel Springer i Grupa Pracuj.

W Gemiusie, jako manager regionalny, jest odpowiedzialny za rozwój strategii firmy w każdym z oddziałów spółki w Europie.

Pokaż wszystkie artykuły z ekspertem