Przeszukaj treści według wybranego tematu

Przeszukaj treści według wybranego tematu

Przeszukaj treści według wybranej branży

Branża
2015-06-30 07:39

Kiedy i kto odwiedza wirtualne biura podróży?

Katarzyna Binert, e-commerce manager w firmie Gemius

Styczeń, czerwiec i lipiec to miesiące, kiedy strony WWW biur podróży cieszą się największą popularnością. Najchętniej odwiedzają je internauci w wieku 45+, osoby z wykształceniem wyższym, osoby zarabiające powyżej 2000 PLN netto i kobiety. O trendach na rynku internetowych biur podróży pisze Katarzyna Binert, account manager w firmie Gemius.

Polacy coraz chętniej kupują wycieczki przez internet. Wiąże się to z rosnącym zaufaniem konsumentów do zakupów online oraz przystępną formą porównywania ofert. W 2014 roku strony WWW biur podróży odwiedziło średnio 5,3 proc. polskich użytkowników sieci. Biura podróży, zdając  sobie sprawę z tego, że strona internetowa jest ich wizytówką, inwestują również w przejrzyste wersje mobilne swoich serwisów.

Wyraźna sezonowość

Strony internetowe biur podróży cieszą się coraz większym zainteresowaniem użytkowników sieci. Ich liczba wzrosła o niespełna 2 mln, jeśli porówna się dane z listopada 2014 roku do analogicznego okresu w 2013 roku (źródło: Megapanel PBI/Gemius). Niewątpliwy wpływ na to ma poprawiająca się sytuacja gospodarcza w kraju. Polacy chętniej decydują się na zagraniczne wakacje, korzystając z gwarancji dobrej pogody.

Analizując popularność odwiedzin stron WWW biur podróży, można dostrzec zmiany na pozycji lidera w zależności od oferty proponowanej przez biura podróży. Zestawienie top 3 touroperatorów pozostaje jednak bez zmian. Według danych  z listopada 2014 roku najpopularniejszymi biurami podróży online są: Rainbow Tours (Rainbowtours.pl – 327,4 tys. internautów), Biura Podróży TUI (Tui.pl – 329,5 tys.) oraz Biuro Podróży ITAKA (Itaka.pl – 217,9 tys.).

Niewątpliwy wpływ na ruch na stronie WWW danego biura podróży ma prezentowana oferta . W zależności od okresu w ciągu roku i atrakcyjności oferty obserwujemy wzrost bądź spadek zainteresowania określonym serwisem.

W oparciu o analizę danych można zauważyć stałą tendencję w odwiedzaniu stron biur podróży przez użytkowników sieci. Okazuje się, że odsetek internautów, którzy je odwiedzają, waha się od 2,8 proc. w tzw. sezonie niskim do 6,2 proc. w szczycie sezonu. Dane pokazują też, że w styczniu, czerwcu oraz lipcu analizowane strony WWW cieszą się największą popularnością.

Styczeń to miesiąc, w którym biura podróży proponują zaplanowanie wypoczynku w oparciu o ofertę first minute. Można wówczas zarezerwować wyjazd w okresie ferii zimowych lub taniej wykupić wakacje w szczycie sezonu. Czerwiec i lipiec to niewątpliwie okres bookingu wyjazdów wakacyjnych.

W okresie letnim dużą popularność zyskują również porównywarki internetowe, np. Fly4free.pl. Liczba internautów, którzy je odwiedzają także stale wzrasta. Użytkownicy sieci poszukują okazji, korzystając także z zakupów grupowych, np. poprzez stronę Travel.groupon.pl ,lub klubów zakupowych, np. Voyage-prive.pl.

E-konsumenci skrupulatnie porównują oferty biur podróży online. W listopadzie 2014 roku jeden na trzech internautów odwiedził co najmniej dwa z nich. Jednak internauci w procesie podejmowania decyzji biorą też pod uwagę renomę biura podróży oraz poszukują opinii na jego temat.

Najwięcej osób 45+ i kobiet

Analizowane strony WWW najchętniej odwiedzają internauci w wieku 45+. Ma to związek z ogólnym wzrostem dostępności w tzw. sezonie niskim ofert wypoczynku nawet w najbardziej odległych zakątkach globu oraz propozycji typu last minute. Osoby powyżej 45 roku życia chętnie wyjeżdżają na wypoczynek poza sezonem letnim, rezerwując tym samym tańsze wakacje, np. w Hiszpanii czy Portugalii. Motywacje do wyjazdów wspierają specjalne programy. Przykładem może być „Travel Senior”, który jest skierowany do mieszkańców Unii Europejskiej. Osoby powyżej 45 roku życia także częściej decydują się skorzystać z ofert mogących zagwarantować bezpieczeństwo na wypadek błędnie zrealizowanej usługi przez touroperatora.

Młodsza grupa wiekowa, dysponująca zwykle ograniczonym budżetem, tradycyjnie woli organizować wakacje na własną rękę. W Polsce średnio 40 proc. użytkowników sieci odwiedzających strony WWW tanich linii lotniczych ma od 25 do 34 lat.

Analizowane strony WWW są odwiedzane głównie przez internautów z wykształceniem wyższym oraz użytkowników sieci zarabiających powyżej 2000 PLN netto. Strony biur podróży najchętniej przeglądają internauci, których zarobki przekraczają 4000 PLN netto.

Dane wskazują także, że biura podróży online odwiedzają głównie kobiety, a więc to one podejmują się rozpoznania i analizy sezonowych ofert wyjazdów. Ta przewaga płci pięknej, choć stosunkowo niewielka, utrzymuje się od lat na stałym poziomie. Tegoroczne dane po raz kolejny wykazały, że pań na tych stronach WWW jest zwykle o ok. 100 tys. więcej niż panów. W szczycie sezonu dodatkowo ich liczba podwaja się.

Według danych sprzedażowych biura podróży Travelplanet, kobiety nie tylko rezerwują wakacje z rodziną, ale także kupują wyjazdy z przyjaciółką lub romantyczne wyjazdy we dwoje. Bardzo chętnie podróżują również w pojedynkę. Co warte odnotowania, decyzje odnośnie wyboru oferty podejmują szybciej. Wynik ten jest odzwierciedleniem trendu zachodnioeuropejskiego.

Do schowka> Drukuj

Rodzaj treści

opinia

Branża

turystyka

Autor:

Katarzyna Binert

e-commerce manager w firmie Gemius

w Gemiusie zajmuje się pozyskiwaniem i obsługą reklamodawców z branży ubezpieczeniowej, finansowej i e-commerce. Pomaga klientom wybierać odpowiednie usługi i narzędzia, dzięki którym mogą osiągać wymierny sukces. Wcześniej jako Account Manager w GoldenLine, odpowiadała za sprzedaż reklamy w serwisie oraz dobór odpowiednich narzędzi rekrutacyjnych.

Pokaż wszystkie artykuły z ekspertem