Przeszukaj treści według wybranego tematu

Przeszukaj treści według wybranego tematu

Przeszukaj treści według wybranej branży

Branża
2014-12-15 23:00

Kim są ukraińscy internauci?

Na Ukrainie liczba kobiet i mężczyzn wśród internautów jest podobna, ale to mężczyźni więcej czasu przeznaczają na surfowaniew internecie. Jeden na czterech użytkowników sieci nie ukończyło 30 roku życia. Wśród internautów najwięcej jest osób z wykształceniem wyższym – wynika z najnowszej analizy firmy Gemius.

Ukraina uzyskała niepodległość ponad dwadzieścia lat temu. Od tego czasu kraj ten buduje nową rzeczywistość gospodarczo-polityczną opartą na demokracji. Pod koniec października 2014 roku odbyły się tam wybory parlamentarne, co przyciągnęło uwagę międzynarodowej opinii publicznej. W internecie pojawiło się wiele artykułów na ten temat, a użytkownicy sieci omawiali go w komentarzach i na forach internetowych, również na Ukrainie. Gemius na podstawie danych z września 2014 roku postanowił sprawdzić, kim są ukraińscy internauci w wieku 18–69 lat.

Mężczyźni dłużej surfują

Analizowane dane pokazują, że populacja użytkowników sieci na Ukrainie liczy 16,7 mln. Połowa z nich to kobiety (8,34 mln), ale to mężczyźni spędzają miesięcznie więcej czasu w internecie (średnio 37 godz. 36 min) niż internautki (średnio 32 godz. 52 min).

Najwięcej internautów nie ukończyło 30 roku życia

Analiza wykazuje też, że z sieci najchętniej korzystają osoby młode – czterech na dziesięciu użytkowników sieci ma od 18 do 29 lat (6,32 mln). Nieco więcej niż jedna czwarta internautów to osoby między 30 a 39 rokiem życia (4,5 mln), a jedna szósta – w wieku 40–49 lat (3 mln). Ponad jedna dziesiąta internautów to osoby między 50 a 59 rokiem życia (1,98 mln). Najmniej liczną grupę stanowią użytkownicy sieci mający od 60 do 69 lat (0,89 mln). 

Najdłużej surfują osoby z wyższym wykształceniem

Z kolei analiza czasu, jaki internauci przeznaczają na surfowanie po sieci, pokazuje, że im wyższe wykształcenie deklaruje użytkownik sieci, tym więcej czasu spędza w sieci. Wśród internautów na Ukrainie czterech na dziesięciu posiada wykształcenie wyższe (7,04 mln) i w ciągu miesiąca korzysta z internetu średnio przez 41 godz. i 54 min. Osoby, które jeszcze nie ukończyły szkoły wyższej (1,43 mln), miesięcznie korzystają z internetu średnio przez 40 godz. i 14 min, a internauci deklarujący wykształcenie zawodowe (5,64 mln) co miesiąc surfują średnio przez 30 godz. 2 min. Szkołę średnią ukończył więcej niż co dziesiąty użytkownik sieci (1,92 mln). Osoby z tej grupy miesięcznie spędzają w internecie średnio 26 godz. i 43 min. Najmniej liczni są internauci, którzy nie posiadają tego poziomu wyksztalcenia (0,67 mln). Oni też najkrócej korzystają z sieci – średnio przez 22 godz. i 39 min na miesiąc.

Dane pochodzą z międzynarodowego badania realizowanego w firmie Gemius w ponad 30 krajach w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej (gemiusAudience). Jego celem jest poznanie liczby i profilu demograficznego użytkowników Internetu oraz sposobu, w jaki korzystają z sieci, zarówno stron www, materiałów audio i wideo, jak i aplikacji. Badanie jest prowadzone zgodnie z zasadami międzynarodowego kodeksu ICC/ESOMAR. W Polsce jest realizowane pod nazwą Megapanel PBI/Gemius.

Temat

Do schowka> Drukuj

Rodzaj treści

analiza

Branża

media

Kraj

Ukraina