Przeszukaj treści według wybranego tematu

Przeszukaj treści według wybranego tematu

Przeszukaj treści według wybranej branży

Branża
2018-11-05 14:19

Piłka nożna czy siatkówka - co wybierają internauci?

Piłka nożna czy siatkówka - co wybierają internauci?

W roku 2018 odbyły się dwa wydarzenia niezwykle ważne dla fanów sportów zespołowych: Mundial w Rosji (14 czerwca – 15 lipca), w którym Polska reprezentacja niestety odpadła w fazie grupowej oraz Mistrzostwa Świata w piłce siatkowej mężczyzn w Turynie (9-30 września), z których nasi rodacy wrócili ze złotymi medalami. Które z tych wydarzeń cieszyły się większym zainteresowaniem Polaków?

Piłkarze – przegrali na boisku, zwyciężyli w internecie

Pomimo znacząco lepszych wyników, jakie osiągnęła reprezentacja siatkarska, to właśnie mundialowe rozgrywki cieszyły się większym zainteresowaniem wśród internautów. Podczas mistrzostw w piłce nożnej liczba fanów śledzących newsy sportowe wynosiła średnio 10,6 miliona osób, a podczas MŚ w siatkówce – 8 milionów. 

Kobiety lubią siatkówkę, ale uwielbiają piłkę nożną

Ciekawe wyniki przyniosła również analiza dotycząca tego, która z płci najbardziej interesowała się daną dyscypliną w okresie rozgrywek sportowych. Średnia liczba kobiet śledzących newsy sportowe w maju (miesiąc przykładowy) wyniosła 2,6 mln użytkowniczek. W okresie MŚ w siatkówce lekko wzrosła: było to 2,8 miliona w ciągu tygodnia, jednak o wiele bardziej zauważalny wzrost przyniósł mundial: były to aż 4,2 miliony internautek! Średnia liczba mężczyzn śledzących serwisy sportowe w maju wynosiła 5,4 mln. W trakcie mundialu ich aktywność wzrosła (6,3 mln), a w okresie trwania MŚ w siatkówce zmniejszyła się do 5,1 mln.

Siatkarski finał – wyniki oglądalności

W dniu, gdy biało-czerwoni rozgrywali finałowy mecz (30 września), liczba internautów była o 1,6 mln wyższa niż wynosi średnia dla tego miesiąca (4,7 mln vs 3,1 mln). Co ciekawe, tutaj również większy przyrost zainteresowania odnotowano w przypadku kobiet. Liczba Pań  zainteresowanych tego dnia informacjami sportowymi była ponad dwukrotnie wyższa, niż średnia dla pozostałych dni miesiąca (1,9 mln vs 0,9 mln), podczas gdy w przypadku mężczyzn wzrost ten był mniejszy i wyniósł 717 tys. (2,8 mln vs 2,1 mln).

Dzieci i młodzież wolą „nogę”, starsi – „siatkę”.

Podczas analizy poszczególnych grup wiekowych również znaleziono ciekawą zależność. W grupie 7-24 to piłka nożna „zwyciężyła” nad siatkówką. W okresie mundialu najmłodsza grupa badanych stanowiła 17,32% użytkowników w serwisach sportowych, a podczas MŚ w siatkówce – tylko 15,23% (średnie dopasowanie grupy 7-24 w maju wynosiło 15,14%). Z kolei wśród starszych badanych (55-75) królowała siatkówka (24,53% wszystkich użytkowników w trakcie MŚ w siatkówce vs. 21,55% w przypadku mundialu. Średnie dopasowanie w maju wynosiło 22,28%).

Przewaga fanów piłki nożnej wśród młodszego pokolenia może wynikać z tego, że piłkarze są medialnie o wiele bardziej eksponowani niż siatkarze, a co za tym idzie ta dyscyplina sportu jest w tej grupie bardziej popularna – mówi Anna Oziębło, dyrektor ds. badania Gemius/PBI. – Piłkarze promują też wiele marek, które są atrakcyjne dla tej grupy wiekowej: chipsy, napoje gazowane, napoje izotoniczne, smartfony. Najistotniejsze wydaje się jednak to, że o ile podczas mundialu polscy piłkarze nie osiągnęli spektakularnego sukcesu, o tyle jest wśród nich kilku zawodników, którzy są na co dzień gwiazdami europejskich klubów. Dzieci i młodzież, a w szczególności chłopcy, wśród swoich idoli wymieniają często Roberta Lewandowskiego, obserwują także poczynania innych piłkarzy z naszej reprezentacji: Grzegorza Krychowiaka, Wojciecha Szczęsnego, Kamila Glika czy Łukasza Fabiańskiego. Mundial był zatem okazją do tego, by zobaczyć swoich ulubieńców w akcji.  

Do schowka> Drukuj

Rodzaj treści

analiza i infografika

Branża

media

Kraj

Polska