Przeszukaj treści według wybranego tematu

Przeszukaj treści według wybranego tematu

Przeszukaj treści według wybranej branży

Branża
2015-09-25 14:07

Polacy w sieci. Co się zmieniło przez 18 lat?

Już blisko 25 mln Polaków korzysta z internetu. Coraz częściej są to osoby po 55 roku życia. W sieci spędzamy już średnio prawie 2,5 godziny dziennie! Dynamicznie rośnie liczba rejestrowanych domen i e-sklepów – wynika z analizy firmy Gemius i Związku Pracodawców Branży Internetowej przygotowanej dla serwisu Home.pl.

– 18 lat to w internetowej rzeczywistości cała epoka. Dzisiejszy poziom zaawansowania technologii i rozwoju internetu był trudny do wyobrażenia w 1997 r. – uważa Włodzimierz Schmidt, prezes Związku Pracodawców Branży Internetowej (IAB Polska). – Zmieniło się niemal wszystko, od liczby internautów, przez sposoby dostępu do sieci, szybkość przesyłania danych, mnogość i jakość dostępnych treści, po same urządzenia. Jeszcze niedawno mówiliśmy o rzeczywistości fizycznej i rzeczywistości cyfrowej. W erze dojrzałego internetu zmienia się paradygmat. Rzeczywistość jest tylko jedna, internet stanowi jej integralną część.

Dynamiczne przeobrażenia zachodzące w polskim internecie doskonale obrazują dane zebrane przez home.pl. – Jesteśmy pionierem usług internetowych w Polsce. Zaczynaliśmy naszą działalność w 1997 r. – mówi Grzegorz Barcicki, dyrektor IT w Home.pl. – Już rok później utrzymywaliśmy skrzynki e-mailowe ok. 1 tys. firm. W 2008 r. liczba ta skoczyła do kilkunastu tysięcy, dzisiaj mówimy już o setkach tysięcy! Podobnie rzecz się ma z domenami. Na początku klienci zarejestrowali u nas kilka tysięcy domen, teraz ta liczba wzrosła do 1,2 mln. Przez te lata zmieniali się nasi klienci, zmienialiśmy się i my. W 1998 r. utrzymywaliśmy niecały tysiąc serwerów. Dzisiaj, żeby pomieścić wszystkie dane klientów, są to już setki tysięcy serwerów. W latach 90. prawie nikt nie myślał o handlu elektronicznym. Teraz obsługujemy 7,5 tys. sklepów internetowych.

– Już ponad 55 proc. polskich internautów robi zakupy w sieci – dodaje Radosław Krawczyk, ekspert z firmy Gemius. - Ponad 70 proc. e-klientów kupuje w internecie odzież, 67 proc. – książki, płyty i filmy, a ponad połowa sprzęt AGD, co z pewnością odzwierciedla duży udział tych branż w rynku e-commerce. E-konsumenci deklarują, że w przyszłości będą zainteresowani rezerwacją biletów online, 38 proc. badanych chciałoby dokonać rezerwacjami biletów lotniczych, natomiast 36 proc. wyraziło chęć zakupu biletów do kina lub teatru.

Nic w tym dziwnego, bo Polacy pokochali internet. Z danych udostępnionych home.pl przez firmę Gemius wynika, że w 2005 r. z sieci korzystało ponad 9,6 mln Polaków powyżej siódmego roku życia (27 proc. całej populacji 7+). Z kolei w lipcu tego roku było ich już prawie 25 mln! (70 proc.). Znacznie wydłużył się także średni czas spędzany przez Polaków w internecie. W 2005 r. było to średnio 39 minut dziennie, natomiast miesięcznie przeciętny internauta spędzał 20 godzin w sieci, w 2014 r.  – odpowiednio 2 godziny i 24 minuty oraz prawie 73 godziny.

Przez lata zmienił się także profil osoby korzystającej w Polsce z internetu. W 2005 roku mężczyźni nieznacznie przeważali w internecie nad kobietami (52% vs 48%). Jednak w kolejnych latach jak i obecnie, zarówno mężczyźni jak i kobiety stanowią średnio po połowie internautów (50,5 proc. vs 49,5 proc.) Dziesięć lat temu internet był popularniejszy wśród użytkowników z młodszych grup wiekowych. Internauci w wieku 7–14 stanowili 14,5 proc. wszystkich użytkowników sieci, natomiast osoby w wieku 15–24, 39 proc. Obecnie Ci drudzy stanowią średnio 19 proc. internautów, zaś osoby w wieku 7–14, 11 proc. Największą różnicę widać jednak w najstarszej grupie wiekowej, czyli 55+. W 2005 r. osoby te stanowiły zaledwie 4 proc. wszystkich internautów, natomiast obecnie stanowią już niemal 14 proc. społeczności internetowej.

Analiza internautów pod względem wykształcenia ujawniła, że dziesięć lat temu osoby deklarujące wykształcenie niepełne podstawowe stanowiły niemal 15 proc. użytkowników sieci. Obecnie jest to 9 proc. Również osoby z wykształceniem gimnazjalnym stanowiły większy udział internautów. W 2005 r. było to 7 proc., a w 2015 r. jest ich 3,3 proc. Zwiększył się natomiast odsetek internautów z wykształceniem zawodowym. Osoby te stanowią obecnie 18 proc. wszystkich użytkowników sieci, zaś dziesięć lat temu było ich prawie o 10 punktów procentowych mniej.

Na jakie strony internetowe najczęściej wchodzą Polacy? Tutaj w przeciągu kilku lat niewiele się zmieniło. Chodzi o strony o tematyce kulturalnej i rozrywkowej, wyszukiwarki i katalogi, strony firmowe oraz media społecznościowe.

Temat

Do schowka> Drukuj

Rodzaj treści

analiza

Branża

media

Kraj

Polska

Komentarz:

Radosław Krawczyk

Head of Publisher Business w firmie Gemius

W branży internetowej pracuje od kilkunastu lat. Zarządzał działami contentowymi, jako redaktor naczelny, a także pełnił funkcję Head of Portal w Grupie Onet. W Merlinie zajmował się marketingiem i usability, jako członek zarządu. Po sprzedaniu własnej platformy blogowej pracował jako konsultant dla wielu firm.

W Gemiusie, jako Head of Publisher Business, zajmuje się budowaniem i poszerzaniem biznesu w segmencie Wydawcy. Jako ekspert komentuje w mediach także bieżące wydarzenia ze świata e-commerce. Znawca tematyki handlu internetowego i obyczajów konsumentów.

Pokaż wszystkie artykuły z ekspertem