Przeszukaj treści według wybranego tematu

Przeszukaj treści według wybranego tematu

Przeszukaj treści według wybranej branży

Branża
2014-11-04 23:00

Czy rosyjskie strony WWW są popularne w Polsce?

W Polsce niewielu internautów odwiedza rosyjskie strony internetowe. Natomiast na Białorusi i Ukrainie odwiedza je niemal dziewięciu na dziesięciu użytkowników sieci. Pięciokrotnie mniejszym zainteresowaniem cieszą się one w Turcji, ale zarówno w tym kraju, jak i w Rumunii rośnie ich popularność.

Wielu internautów spoza Rosji interesuje się rosyjskimi stronami WWW. Gdzie można znaleźć najwięcej ich użytkowników? A ilu z ich mieszka w Polsce? Analitycy Gemiusa postanowili to sprawdzić w oparciu o publikowane co miesiąc wyniki badania, które jest prowadzone w ponad 30 krajach. Dane dotyczą okresu od sierpnia 2013 roku do lipca 2014 roku.

Niewielkie zainteresowanie rosyjskimi stronami w Polsce

Okazuje się, że w Polsce rosyjskie strony internetowe odwiedza co miesiąc średnio 3 proc. użytkowników sieci. Co więcej zainteresowanie nimi rośnie. W lipcu 2014 roku rosyjską część internetu (tzw. runet) odwiedziło 5 proc. użytkowników sieci, choć jeszcze w sierpniu 2013 roku odsetek ten wynosił ponad połowę mniej (2 proc.). Dane z lipca 2014 roku pokazują też, że do najpopularniejszych rosyjskich stron WWW należą: Yandex.ru (3 proc.), Vk.com (1 proc.), Rutube.ru (poniżej 0,5 proc.).

Rosyjskie strony WWW mają wielu użytkowników na Białorusi i Ukrainie

Z kolei na Białorusi i Ukrainie rosyjskie strony WWW odwiedza co miesiąc średnio dziewięciu na dziesięciu internautów (86 proc.). Jest to najwięcej spośród analizowanych krajów i odsetek ten wykazuje niewielkie wahania w ciągu roku (rzędu kilku punktów procentowych).

Analiza danych z lipca 2014 roku pokazuje, że na Białorusi i Ukrainie internauci najczęściej odwiedzają serwis społecznościowy Vk.com (odpowiednio 58 proc. i 64 proc. użytkowników sieci) i stronę WWW oferującą między innymi wyszukiwarkę Mail.ru (54 proc. i 55 proc). Trzecią z kolei najczęściej odwiedzaną rosyjską stroną na Białorusi jest serwis społecznościowy Odnoklassniki.ru (28 proc.), a na Ukrainie strona oferująca hosting Ucoz.ru (25 proc.).

W Turcji i Rumunii rosyjskie strony WWW coraz popularniejsze

Analiza wykazała, że w Turcji w ciągu miesiąca przeciętnie co szósty użytkownik sieci (17 proc.) korzysta z rosyjskich stron internetowych. Od sierpnia 2013 roku do kwietnia 2014 roku zainteresowanie nimi wzrosło w tym kraju dwukrotnie (z 11 proc. do 23 proc.). Według danych z lipca 2014 roku najpopularniejszą stroną WWW w Turcji jest Mail.ru (14 proc.).

Jeszcze szybciej niż w Turcji zwiększa się zainteresowanie rosyjskimi stronami WWW w Rumunii. W lipcu 2014 roku odwiedziło je 12 proc. użytkowników sieci. W sierpniu 2013 roku były one popularne wśród czterokrotnie mniejszej grupy internautów (3 proc.). Średnio rosyjskie strony przegląda miesięcznie 9 proc. użytkowników sieci w tym kraju. Dane z lipca 2014 roku pokazują, że w Rumunii spośród rosyjskich stron WWW najpopularniejsza jest Mail.ru (8 proc.). Prawie cztery razy mniej internautów wybiera wyszukiwarkę Yandex.ru i Vk.com (3 proc.).

O badaniu

Dane pochodzą z ogólnopolskiego badania internetu Megapanel PBI/Gemius, realizowanego przez firmę Gemius na zlecenie spółki Polskie Badania Internetu. Na jego podstawie publikowane są dane statystyczne, które prezentują oglądalność stron WWW i aplikacji, korzystanie z materiałów audio i wideo w Polsce oraz związane z nimi profile społeczno-demograficzne internautów. Dane z badania Megapanel PBI/Gemius służą reklamodawcom, agencjom reklamowym i domom mediowym do szacowania potencjału reklamowego stron WWW i planowania kampanii online. Korzystają z nich również wydawcy, którzy na ich podstawie szacują udział własny w rynku internetowym i wyceniają powierzchnie reklamowe, jakimi dysponują. Więcej o badaniu: www.audience.gemius.pl

Do schowka> Drukuj

Rodzaj treści

analiza

Branża

media