Przeszukaj treści według wybranego tematu

Przeszukaj treści według wybranego tematu

Przeszukaj treści według wybranej branży

Branża
2015-02-16 14:08

Instagram – czy jest wciąż na topie?

Krzysztof Majkowski, szef zespołu Gemius Consulting

Spada tempo, w jakim w Polsce wzrasta liczba użytkowników fotograficznego serwisu społecznościowego Instagram. O tym, co to oznacza dla marketingowców, pisze Krzysztof Majkowski, doradca biznesowy firmy Gemius.

Instagram jest niewątpliwie jednym z ciekawszych kanałów komunikacji i budowania zaangażowania użytkowników. Na przestrzeni ostatnich 2 lat liczba użytkowników serwisu wzrosła ponad pięciokrotnie. W czerwcu 2014 roku stronę Instagram.com odwiedził co dziesiąty internauta w Polsce (10,7 proc.), co stanowi rekord w naszym kraju. Jednak w kolejnych miesiącach serwis ten stracił na popularności. Pojawia się zatem pytanie – dlaczego spada dynamika wzrostu liczby użytkowników tego serwisu? I czy Instagram nadal jest interesujący dla marek i firm?

Smartfony wypierają aparaty fotograficzne

Porównując dane rok do roku, można zauważyć, że Instagram w dalszym ciągu przyciąga nowych użytkowników, choć dynamika wzrostu ich liczby nieznacznie spada. Dzieje się tak ze względu na nakładanie się na siebie aktualnych trendów. Obecnie smartfony przejmują funkcje prostych aparatów fotograficznych. Każdego dnia miliardy ludzi na całym świecie wykonuje nimi coraz więcej zdjęć, a stąd już tylko krok do korzystania z aplikacji, które na takim smartfonie posiadamy. Coraz częściej jedną z nich jest Instagram. Co to oznacza dla marketingowców?

Przede wszystkim to, że wszelkie treści, które miałyby się znaleźć na Instagramie lub do których miałby on prowadzić, powinny być zaprojektowane z myślą o platformach mobilnych - mówi Krzysztof Majkowski.

Kasowanie kont widmo

Dla osób związanych z marketingiem ważne jest też, jakie zainteresowanie w rzeczywistości generują poszczególne konta na Instagramie, ponieważ pokazuje to ich wartość dla potencjalnych reklamodawców. Warto jednak wspomnieć, że wraz ze wzrostem popularności serwisu lawinowo rosła także liczba tzw. fałszywych kont (ang. fake accounts). Nazywa się tak na przykład wielokrotnie zakładane konta służące do (auto)promocji, konta ze spamem czy tworzone i obsługiwane przez boty. Z tego powodu bardzo istotna dla wszystkich użytkowników była decyzja osób zarządzających Instagramem o usunięciu milionów takich kont. Za przykład negatywnej weryfikacji może służyć konto jednego z internautów, który w ciągu jednego dnia stracił ponad 3,6 miliona fanów (ang. followers). Obecnie jest ono obserwowane przez 8 prawdziwych kont.

Przyszłość w jasnych kolorach?

Mimo spadku dynamiki wzrostu liczby użytkowników, Instagram wciąż wykazuje znaczny potencjał, szczególnie jako narzędzie do budowania zaangażowania użytkowników. Należy pamiętać też o tym, że Instagram obsługuje już wideo i ma blisko 4 razy więcej użytkowników niż Vine (konkurencyjny serwis).

Czy Instagram ma przyszłość jako narzędzie marketingowe? Tak, ale pod warunkiem, że tworzona przez marketerów treść (niezależnie od tego czy dla Instagramu czy Vine’a) będzie angażująca i interesująca - mówi Krzysztof Majkowski.

Do schowka> Drukuj

Rodzaj treści

opinia

Branża

reklama, Media

Kraj

Polska

Autor:

Krzysztof Majkowski

szef zespołu Gemius Consulting

Specjalizuje się w tematyce mediów społecznościowych i badań marketingowych. Posiada wieloletnie doświadczenie w branży badawczej, pracował wcześniej między innymi w firmach takich jak NM Incite (a Nielsen/McKinsey company), Nielsen, Nielsen BASES i Ipsos. Ekspert w zakresie nowych technologii oraz badań konsumenckich. Realizował projekty konsultingowe i badawcze pracując w Polsce a także w Wielkiej Brytanii. 

W firmie Gemius jako szef zespołu Gemius Consulting, wspiera klientów w analizie danych, formułowaniu wniosków i wdrażaniu ich w procesie podejmowania decyzji biznesowych. 

Pokaż wszystkie artykuły z ekspertem