Przeszukaj treści według wybranego tematu

Przeszukaj treści według wybranego tematu

Przeszukaj treści według wybranej branży

Branża
2014-03-13 23:00

Jak e-sklepy wypadają na tle konkurencji?

Na polski rynek wprowadzono rozwiązanie, które daje możliwość pozyskiwania dokładnej i niedostępnej dotąd informacji rynkowej w e-handlu. Warunkiem jest udział odpowiedniej próby – liczby graczy, zarówno dużych, jak i średnich oraz małych. Uczestnictwo i dostęp do wyników jest bezpłatny. Już po kilku miesiącach działania platformy do badania przystąpiło 300 sklepów.

Badanie gemiusShopMonitor to w skali globalnej całkiem nowe i wcześniej nieznane rozwiązanie, które oferuje uczestnikom rynku e-commerce precyzyjne informacje o własnej pozycji względem otoczenia biznesowego. Analiza porównawcza, którą umożliwia to narzędzie, spełnia dwa kluczowe z biznesowego punktu widzenia wymogi. Po pierwsze zapewnia ochronę danych o wynikach finansowych czy sprzedażowych, po drugie uwzględnia wiele wskaźników i kategorii, które analizuje dokładniej i szerzej, niż jakiekolwiek rozwiązania obecne na rynku.

Poufność danych i zagregowany obraz rynku

W odróżnieniu od innych narzędzi analitycznych działających w sieci, gemiusShopMonitor zapewnia pełną poufność danych poszczególnych firm, które poddawane są analizie. Stanowi to jedną z najważniejszych przesłanek do wysokiej oceny narzędzia ze strony klientów. W przypadku takich rozwiązań, jak powszechnie znany Google Analitycs, dane przechodzą na własność właściciela platformy analitycznej (a więc – dysponuje nimi Google). Gemius nie przejmuje wyników poszczególnych firm. Pozostają one cały czas w zasobach klienta. Uczestnicy badań – klienci – nie muszą zatem obawiać się o zachowanie poufności danych, które są publikowane z zachowaniem anonimowości w formie zagregowanej.

Porównanie z otoczeniem biznesowym

Zgodnie ze standardami analitycznymi przyjętymi w innych branżach, Gemius – jako twórca badania – występuje tu w roli moderatora badań. Za pomocą panelu online, daje klientom możliwość samodzielnego analizowania własnej pozycji w odniesieniu do otoczenia biznesowego (całej reszty rynku na którym działa). Mechanizmy tu zastosowane uniemożliwiają identyfikację jakiejkolwiek z firm. Nawet jeśli któraś z nich działa w wąskiej niszy, wyniki są generowane na odpowiednim poziomie ogólności. Gwarantuje to anonimowość wszystkim podmiotom, a jednocześnie – dostarcza precyzyjny benchmarking i możliwość efektywnego wykorzystania analizy.

Panel online, do którego każdy uczestnik badania otrzymuje dostęp, umożliwia badanie trendów według różnorodnych wskaźników. Nie tylko pozwala na śledzenie zmiany na przestrzeni czasu – w konfrontacji z wynikami reszty rynku, ale też na wyciąganie wniosków: jak zmienia się pozycja firmy, jaki jest jej faktyczny potencjał, dokąd zmierza cały rynek etc. Metodologia zastosowana przez Gemiusa zapewnia szeroką gamę analiz. Od pozycji na rynku w kontekście wielkości sprzedaży czy przychodów, po zmiany w pozycji rynkowej w wąskiej kategorii produktów bądź usług czy też – efektywności rozwiązań zastosowanych na stronie WWW, będącej e-sklepem. Analiza porównawcza jest możliwa dzięki unifikacji kategorii produktów. Właściciele e-sklepów, którzy przystępują do badania, przesyłają firmie badawczej swoje kategorie oferowanych produktów, a następnie firma badawcza ujednolica je i dopasowuje do jednego drzewa kategorii. 

Do schowka> Drukuj

Rodzaj treści

poradnik

Branża

handel

Kraj

Polska