Przeszukaj treści według wybranego tematu

Przeszukaj treści według wybranego tematu

Przeszukaj treści według wybranej branży

Branża
2016-02-03 09:27

Komputer kontra smartfon i tablet. Jak przeglądamy strony WWW?

W jakich krajach najchętniej przeglądamy strony za pomocą urządzeń innych niż komputery osobiste? Sprawdź w analizie przygotowanej przez firmę Gemius.

Choć chętnie wykorzystujemy smartfon lub tablet do przeglądania stron WWW, komputery nadal generują większość ruchu w internecie. Jednak z danych Gemiusa wynika, że w 2015 roku trend wzrostowy dla ruchu pochodzącego z innych urządzeń utrzymywał się w większości krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Uwaga: prezentowane dane dotyczą wyłącznie przeglądania stron WWW i nie uwzględniają aplikacji zainstalowanych w smartfonach i tabletach, a także w innych urządzeniach (konsole, telewizory, odtwarzacze CVC/Blue Ray).

Ukraina poza ogólnym trendem

Ogólne zmiany na przestrzeni roku nie są jednak spektakularne. Choć udział urządzeń mobilnych w generowaniu odsłon rośnie, tempo wzrostu w 2015 roku nie było jednak szczególnie szybkie. Według danych Gemiusa, największy wzrost ruchu mobilnego odnotowano w Chorwacji. Jedynie na Ukrainie ruch z tabletów i smartfonów zmniejszył się od stycznia 2015 roku – z urządzeń mobilnych pochodzi zaledwie 4,3 proc. tego ruchu.

Chorwacja z największym ruchem mobilnym

Według danych Gemiusa z grudnia 2015 roku, największy ruch mobilny w sieci generują internauci w Chorwacji (38,8 proc.). Na kolejnych miejscach rankingu znajdują się Słowacja (24,3 proc.) oraz Węgry (22,5 proc.). Ponad 20 proc. ruchu z tabletów i smartfonów generują także internauci w Polsce (20,7 proc.) i w Słowenii (20,5 proc.).

W pozostałych analizowanych krajach ruch mobilny nie przekracza 20 proc. Czechy (15,5 proc.) i Białoruś (10,6 proc.) nadal wyprzedzają zdecydowanie Ukrainę – jedyny z analizowanych krajów, w którym ruch nie tylko utrzymuje się na poziomie poniżej 5 proc., ale także spadł od stycznia 2015 roku.

 

O badaniu gemiusTraffic

Dane pochodzą z badania ruchu na stronach WWW (gemiusTraffic), które firma Gemius prowadzi w ponad 20 krajach Europy oraz na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej (dane łączone dla Bahrajnu, Egiptu, Jordanii, Libanu, Omanu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Maroka, Algierii, Tunezji, Iraku, Kuwejtu, Kataru, Syrii, Jemenu, Libii oraz Autonomii Palestyńskiej). Dane gromadzone są dzięki skryptom zliczającym umieszczonym w kodzie stron podłączonych do badania.

Do schowka> Drukuj

Rodzaj treści

analiza