Przeszukaj treści według wybranego tematu

Przeszukaj treści według wybranego tematu

Przeszukaj treści według wybranej branży

Branża
2016-11-22 09:13

Łączymy telewizję i internet

Łączymy telewizję i internet

Rozmowa z Vesną Gordon, Dyrektorem Marketingu i Sprzedaży Międzynarodowej w firmie Gemius.

Gemius wygrał przetarg na badanie Internetu w Turcji. Zacznijmy może od samego internetowego rynku w Turcji. Jak wygląda on na tle polskiego?

Ze względu na ogromny popyt krajowy, Turcja to ciekawy rynek z punktu widzenia wszystkich firm, które myślą o budowaniu globalnego zasięgu swojej działalności. Dzisiaj Turcja to także jeden z największych rynków, na które Gemius eksportuje swoje rozwiązania technologiczne i know-how. Z jednej strony jest to rynek bardzo zbliżony do polskiego, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę trendy obowiązujące w gospodarce cyfrowej – inwestycje w reklamę cyfrową wzrosły w Turcji o 20 proc. w pierwszej połowie 2016 r. Jest to dowód na to, że Turcja idzie w ślady wielu innych krajów, a reklama cyfrowa staje się najszybciej rozwijającym się kanałem mediów. Ogromny wpływ na dynamikę wzrostu ma reklama online na platformach mobilnych, stanowiąca 15 proc. całkowitych wydatków na reklamę cyfrową oraz technologia programmatic, podczas gdy udział reklam wideo pozostaje na stabilnym, 10-procentowym poziomie. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że prowadzenie działań biznesowych w Turcji oznacza pracę w środowisku, które raz po raz narażone jest na zawirowania spowodowane niestabilną sytuacją polityczną. W takich przypadkach pierwszą ofiarą pada zwykle branża reklamowa, jako że najwięksi reklamodawcy nierzadko decydują się ograniczyć zaplanowane wcześniej wydatki.

Ważnym elementem badania jest pomiar aplikacji mobilnych oraz materiałów audio i wideo w sieci, które odgrywają coraz większą rolę. Proszę nam przybliżyć, w jaki sposób Gemius bada  materiały wideo?

Tak, jak wspominano już wcześniej, wideo to ważny segment tureckiego rynku internetowego. Badając ten obszar, stosujemy te same rozwiązania, które używane są na innych rynkach przy dostarczaniu danych dotyczących treści oglądanych w streamingu. Podczas gdy treści kodowane wykorzystują technologię Javascript, pomiar aplikacji mobilnych odbywa się przy pomocy Software Development Kit. Dzięki zastosowaniu SDK do badania aplikacji otrzymujemy informacje potrzebne do raportowania treści oglądanych w streamingu, odtwarzanych z pozycji aplikacji mobilnych, a także monitorowania treści przeglądanych w trybie offline.

Gemius właśnie na tym rynku łączy siły z Nielsenem. Obie firmy w ostatnim roku pracowały razem nad rozwinięciem metodologii badań integrującej dane o mediach online z danymi dotyczącymi telewizji. Jak wygląda ta współpraca w praktyce?

Kilka miesięcy temu po raz trzeci z rzędu wygraliśmy przetarg na realizację badania internetu w Turcji. Wkroczenie w obszar badań uwzględniających powiązania pomiędzy różnymi kanałami to po prostu odpowiedź na potrzeby światowych rynków mediów, gdzie zauważamy coraz silniejszą integrację telewizji z internetem. Pierwszy krok mamy już za sobą – przez ostatnie półtora roku Gemius ciężko pracował nad opracowaniem technologii i metodologii umożliwiających dostosowanie badań internetowych do standardów telewizyjnych – dzienny zasięg czyli metodologia Gemiusa znana pod nazwą Overnight. Naszym celem jest zbudowanie silniejszej relacji pomiędzy działaniami w sieci i poza nią, aby połączyć w jeden twór dwa ekosystemy, które obecnie są sobie odległe, wykorzystując je do celów prowadzenia badań marketingowych i planowania mediów. Partnerstwo z firmą Nielsen jest więc naturalnym wyborem, tym bardziej że oba przedsiębiorstwa mają ugruntowaną pozycję w obszarze swoich działań. Nasza propozycja biznesowa spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem na rynku i z niecierpliwością czekamy na dalsze rozmowy z udziałem graczy z rynku telewizji i mediów internetowych.

Czy w Polsce Gemius jest gotowy do takiej ewentualnej współpracy?

Metodologia Overnight funkcjonuje już na rynku polskim. To z pewnością dobry moment na to, aby rynek telewizyjny i internetowy znalazły wspólny grunt do działania.

Czy integracja wielu badań dotyczących mediów i reklamy to przyszłość badań?

Obserwujemy praktyki obowiązujące na rynkach zachodnich, gdzie za pomocą jednego stowarzyszenia firm medialnych, należącego do przedsiębiorstw telewizyjnych, internetowych i wydawców prasy, centralnie zarządza się wszystkimi projektami w zakresie badania mediów, więc mogę śmiało powiedzieć: tak, to przyszłość badań. Wszystkie działania zmierzają ku integracji, jednak integracja ta może przyjmować różnorodne formy i realizować różne cele. Takim celem może być zwiększenie przyrostowego zasięgu i zgromadzenie większej ilości danych wykorzystywanych do planowania mediów. Celem może być również połączenie sił z badaniami konsumenckimi, np. TGI - Target Group Index, aby wzbogacić istniejące badania mediów internetowych o dodatkowe informacje dotyczące grupy docelowej, czy integracja danych uzyskanych z badań internautów z platformami zarządzania danymi DMP, które w czasie rzeczywistym łączą się z systemami handlowymi.

Wywiad został opublikowany w magazynie TVLider.

Do schowka> Drukuj

Rodzaj treści

wywiad

Branża

media, technologie

Autor:

Vesna Gordon (Zakarič)

Chief Sales Officer at Gemius

Gemius expert in online and offline business analytics and research. As a manager,  Vesna is dedicated to business knowledge development around Gemius technology and establishing new industry practices based on the company’s previous experience, with a focus on clients and market needs.

At Gemius, as CSO and member of the Board of Directors, she is responsible for sales and business processes in general, improving the existing and developing new go-to-market models.

Pokaż wszystkie artykuły z ekspertem