Przeszukaj treści według wybranego tematu

Przeszukaj treści według wybranego tematu

Przeszukaj treści według wybranej branży

Branża
2015-05-11 12:36

Megapanel w Polsce i za granicą. Zobacz, jak Gemius rozwija badanie internetu

Badanie Megapanel jest prowadzone przez firmę Gemius we współpracy z PBI już ponad 10 lat. Mało kto pamięta, że na początku nosiło nazwę Prawdziwy Profil. Jakie były jego początki? Jakie funkcjonalności oferuje?

Przygoda Gemiusa trwa już ponad 15 lat. Firma powstała w 1999 roku, a w 2002 roku opracowała metodologię badania internetu bazującą na „real users”, czyli metodzie estymacji rzeczywistej liczby internautów, którzy odwiedzają strony WWW. W ten sposób powstało badanie Prawdziwy Profil, które w 2004 roku w wyniku nawiązania współpracy między Gemiusem a spółką Polskie Badanie Internetu zmieniło nazwę na Megapanel PBI/Gemius.

Metoda wyliczania rzeczywistej liczby internautów opracowana przez Gemiusa doczekała się nawet publikacji naukowej. Gemius zaprezentował ją w 2003 roku wraz z pierwszymi wynikami podczas konferencji ESOMAR w Los Angeles.

10 lat zastosowania na polskim rynku

W styczniu 2005 roku Gemius wspólnie z PBI opublikował pierwsze na rynku polskim dane statystyczne, które prezentują popularność stron WWW i programów zainstalowanych na komputerach, a także związane z nimi profile społeczno-demograficzne internautów. Od tamtej pory dane są publikowane co miesiąc. Badanie Megapanel PBI/Gemius stało się impulsem rozwoju polskiego internetu. Od dekady służy reklamodawcom, agencjom reklamowym i domom mediowym do szacowania potencjału reklamowego stron WWW oraz planowania kampanii online, a e-wydawcy na jego podstawie szacują udział własny w rynku internetowym i wyceniają powierzchnie reklamowe, którymi dysponują.

Megapanel na świecie

Metodologia badania Megapanel stała się towarem eksportowym i jedną z wizytówek Gemiusa w Europie. Za granicą badanie funkcjonuje pod nazwą gemiusAudience. Gemius wprowadził je w około 30 krajach, w tym rynkach Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

Rozwój badania w skali międzynarodowej

W ciągu 10 lat badanie gemiusAudience zostało wzbogacone o:

  • Pomiar materiałów audio i wideo (wdrożony w ok. 10 krajach, w tym w Danii, Turcji i w Polsce).
  • Pomiar ruchu na stronach WWW z poszczególnych urządzeń (ang. multiplatform), tj. smartfonów, tabletów i PC (wdrożony w ok. 10 krajach, w tym w Danii, Belgii, Turcji).
  • Badanie użytkowników tabletów i smartfonów (panel mobilny w Danii obejmuje ponad 23 tys. panelistów, a na Węgrzech ponad 7 tys.). Panel został też przygotowany w 13 krajach, gdzie obecnie trwają testy, w tym w Belgii i w Polsce.
  • Całkowity zasięg strony WWW (ang. total reach) bez uwzględniania urządzenia, na którym została wyświetlona (wdrożony w Danii, Gemius wprowadza właśnie ten wskaźnik w Belgii).

Współpraca z organizacjami branżowymi

W kilkunastu krajach, w tym w Polsce, wyniki badania gemiusAudience są uznawane za oficjalną informację o tym, ilu internautów odwiedza strony WWW. W większości z nich decyzję o tym podejmują lokalne organizacje z branży mediowej. Skupiają one przedstawicieli rynku mediów, a ich misją jest zorganizowanie obiektywnego i niezależnego badania aktywności użytkowników sieci. Firma, której powierzają jego realizację, jest wybierana na drodze przetargu. W Polsce taką organizacją jest PBI.

Gemius z każdą organizacją branżową i rynkiem wydawców indywidualnie uzgadnia zakres realizowanego badania. Dzięki temu uwzględnia ono specyfikę poszczególnych rynków i dostarcza dokładnie takie dane, na jakie jest zapotrzebowanie. Z tego powodu zakres badania różni się w zależności od kraju, w którym jest realizowane. Podstawowe różnice można ująć w formie pytań:

  • Czy w badaniu są uwzględnione zarówno strony o zasięgu globalnym, jak i krajowym?
  • Czy dzięki badaniu można dowiedzieć się, za pomocą jakich urządzeń internauci przeglądają poszczególne strony WWW?
  • Czy analizuje się tylko dane dotyczące stron internetowych, czy też materiałów audio i wideo?
  • Czy analizowane strony WWW są podzielone tematycznie?
  • Czy w badaniu bierze się pod uwagę także użytkowników urządzeń mobilnych?
  • Czy badanie obejmuje tylko strony WWW czy również aplikacje?

Przetargi

W swojej historii Gemius wielokrotnie wygrywał przetargi, w których konkurował z największymi firmami badawczymi. W 2014 roku firma po raz trzeci wygrała przetarg na badania internetu w Czechach. To był także rok wygranej w Belgii. W 2013 roku Gemius został wybrany na oficjalnego dostawcę badań internetu w Danii, Turcji i na Węgrzech.[W 2011 roku po raz drugi wygrał przetarg na rynku słowackim. Przykładów jest więcej.

Gemius będzie nie tylko nadal regularnie publikował wyniki Megapanelu, ale tez rozwijał badanie. Na rynku brytyjskim są popularne dane dostarczane przez dwóch niezależnych graczy, tj. comScore i Nielsena, choć tylko jedna z nich została wybrana na oficjalnego dostawcę wyników.

30 krajów

Centrala Gemiusa znajduje się w Warszawie przy ul. Postępu. W 16 krajach, w tym w Polsce, firma ma swoje lokalne oddziały. Na pozostałych rynkach jest reprezentowana przez lokalne spółki (np. rumuński oddział obsługuje klientów w Mołdawii, a bułgarski w Macedonii) lub partnerów biznesowych (np. w Portugalii Marktest, a na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej Ipsos). Firma działa obecnie w ponad 30 krajach.

Nie tylko badanie internetu

Badanie internetu to nie jedyny produkt Gemiusa. Firma oferuje m.in. narzędzia do monitorowania ruchu na stronach WWW (gemiusTraffic), skuteczności kampanii reklamowych online (gemiusDirectEffect) czy publikowania reklam w sieci (AdOcean). Gemius znany jest także dzięki narzędziu pokazującym, w które miejsca na stronie WWW najczęściej klikają internauci (gemiusHeatMap). W zeszłym roku firma wprowadziła narzędzie do analizy porównawczej rynku e-commerce (gemiusShopMonitor). Obecnie flagowym produktem Gemiusa jest narzędzie służące do analityki internetowej (gemiusPrism).

Nowe podejście rynkowe od 2014 roku

W 2014 roku Gemius wprowadził do swojej oferty usługę konsultingu. Doradztwo w obszarze analityki internetowej to kolejny i naturalny etap w rozwoju firmy, która 15 lat temu zaczynała jako firma technologiczna. Usługi konsultingowe są realizowane przez dedykowany zespół analityków posiadających wieloletnie doświadczenie z zakresu data miningu i data science. Konsultingiem zajmują się również osoby odpowiadające w firmie za poszczególne segmenty klientów i branże.

W obszarze badań internetu Gemius także zapowiada zmiany. W lipcu polski rynek otrzyma dzienne dane o oglądalności stron WWW. Firma nawiązała też współpracę z czołowymi spółkami badawczymi, tj. Nielsen i Millward Brown. Wspólnie pracują nad połączeniem badań internetu, telewizji, radia i prasy w jednolitą bazę multimedialnych danych.

Do schowka> Drukuj

Rodzaj treści

artykuł

Branża

media

Kraj

Polska