Przeszukaj treści według wybranego tematu

Przeszukaj treści według wybranego tematu

Przeszukaj treści według wybranej branży

Branża
2015-05-07 09:52

Połączenie badań internetu, telewizji, prasy i radia – czy znamy szczegóły?

W tym tygodniu firmy Gemius, Nielsen i Millward Brown poinformowały o tym, że przygotowują się do wdrożenia wspólnego projektu. Będzie on polegał na wprowadzeniu na rynek połączonego badania konsumpcji telewizji, internetu, prasy i radia. Integracja istniejących już standardów pomiaru mediów w jedną bazę danych ma szansę zrewolucjonizować polski rynek reklamowy. Czy znane są już szczegóły tego przedsięwzięcia?

Najpierw integracja wyników badania telewizji i internetu

Jak mówią przedstawiciele wymienionych spółek, przedsięwzięcie dotyczy połączenia już istniejących standardów pomiaru mediów w jedną bazę danych, a nie tworzenia nowego projektu badawczego. Obecnie trwają prace metodologiczne nad fuzją badań w jednolity zbiór danych.Termin udostępnienia danych rynkowi czy sposób ich dystrybucji nie jest jeszcze znany. To kwestie, które każda firma badawcza będzie uzgadniać wspólnie ze swoimi partnerami, czyli organizacjami branżowymi, tj. PBI, PBC, KBR oraz z wydawcami TV.

Jednym z pierwszych etapów projektu będzie połączenie danych dotyczących telewizji i internetu. Już w lipcu tego roku Gemius uruchomi dzienną produkcję wyników oglądalności stron WWW, dostosowując się do cyklu produkcyjnego badania telewizji.

Pogodzenie specyfiki różnych mediów największym wyzwaniem

Zdaniem osób odpowiedzialnych za wdrożenie projektu w firmach Gemius, Nielsen i Millward Brown największym wyzwaniem jest pogodzenie specyfiki różnych mediów. – Mamy do czynienia z danymi o różnej szczegółowości i publikowanymi z odmienną częstotliwością – mówią koordynatorzy projektu.

Dodają, że integracja danych dotyczących różnych środków przekazu z powodzeniem sprawdziła się w wielu krajach. Poza tym każde z badań jest również standardem na polskim rynku. Ich wyniki połączone we wspólną bazę danych sprawią, że można je będzie analizować łącznie. Jednak dostępne będą także analizy dla każdego z mediów oddzielnie. Zapewni to pełną wiarygodność dostarczanych informacji.

Będą nowe wskaźniki

Połączone badanie będzie służyło do określenia całkowitego zasięgu i czasu poświęconego na korzystanie z poszczególnych mediów przez ich odbiorców. Dzięki temu rozwiązaniu wydawcy i ich klienci będą mogli poznać liczebność i profil społeczno-demograficzny odbiorców swoich kanałów telewizyjnych i radiowych, stron WWW oraz tytułów prasowych. Połączone badanie wszystkich mediów będzie również zawierać informacje pochodzące z Badania Target Group Index (TGI), dzięki czemu wymienione wskaźniki będą dostępne także w grupach konsumenckich.

Korzyści dla reklamodawców, nadawców i wydawców

Nowoczesna komunikacja marketingowa stawia przed branżą mediową nowe wyzwania. Jednym z nich jest coraz bardziej efektywne dotarcie z przekazem reklamowym do konkretnej grupy odbiorców. Znacznym ułatwieniem w codziennej pracy zarówno reklamodawców, jak i nadawców i wydawców będzie jeden zbiór danych, który pozwoli na elastyczne i zarazem skuteczne dobieranie poszczególnych mediów do danej kampanii reklamowej. Dodatkowo wzbogacenie tego zbioru danych o wyniki badania pomiaru konsumpcji dóbr, usług i mediów (Badanie Target Group Index, TGI) ułatwi pracę wszystkim zainteresowanym stronom.

Do schowka> Drukuj

Rodzaj treści

artykuł

Branża

media, reklama

Kraj

Polska