Przeszukaj treści według wybranego tematu

Przeszukaj treści według wybranego tematu

Przeszukaj treści według wybranej branży

Branża
2016-08-01 09:34

Rumunia: rozwój usług bankowych w sieci

Rumunia: rozwój usług bankowych w sieci

Gemius sprawdził, kto korzysta z usług e-bankowości w Rumunii. Dowiedz się, która z marek jest liderem rynku, a kto stracił na popularności?

Garantibank przebojem podbija rynek

Najpopularniejsze strony e-bankowości w Rumunii w maju 2016 roku to w kolejności alfabetycznej: Bancatransilvania.ro, Bcr.ro, Brd.ro, Garantibank.ro, Ing.ro, Raiffeisen.ro. Według ostatnich danych, palmę pierwszeństwa wśród nich dzierży Garantibank.ro, należący do międzynarodowej grupy Garanti Bank Group, z liczbą użytkowników przekraczającą 644 tys. w analizowanym miesiącu. Na przestrzeni ostatnich dwóch lat (porównanie: maj 2014 i maj 2016) jego zasięg wśród internautów zwiększył się z 1,9 proc. do 8,8 proc. Na kolejnych miejscach w maju 2016 roku uplasowały się: serwis międzynarodowego banku Ing.ro (591 tys.) i lokalnego Bancatransilvania.ro (520 tys.), które w porównaniu z majem 2014 roku również zanotowały wzrost liczby użytkowników.

Wśród analizowanych, najpopularniejszych rumuńskich serwisów z usługami e-bankowości, znajdują się zarówno międzynarodowe: Garantibank.ro, Ing.ro, Raiffeisen.ro, jak i rodzime, rumuńskie banki: Bancatransilvania.ro, Bcr.ro, Brd.ro.

Kto bankuje w sieci?

Na serwisy e-banków zaglądają głównie osoby w wieku 35─44 lat. W maju 2016 roku stanowili oni blisko 30 proc. ogółu użytkowników najpopularniejszych stron internetowych e-bankowości w Rumunii. Ich ulubioną stroną WWW banku jest Ing.ro ─ 39 proc. jego użytkowników to przedstawiciele analizowanej grupy.

Najliczniejszą grupę wiekową użytkowników Garantibank.ro stanowią osoby w wieku 25─34 lat (22,6 proc.). Strona internetowa tego banku cieszy się też dużą popularnością zarówno wśród młodszych (14─19 lat), jak i dojrzałych wiekowo internautów (55+). Co dziesiąta osoba w wieku 14─19 lat, surfująca w sieci, korzysta z usług Grantibank.ro. Z kolei osoby w wieku 55+ stanowią 12,3 proc. odwiedzających.

Z e-bankowości korzystają również przedstawiciele grupy wiekowej 44─54 lat, którzy są głównymi użytkownikami Raiffeisen.ro i stanowią 30,42 proc. odwiedzających ten serwis.

Do schowka> Drukuj

Rodzaj treści

analiza

Branża

finanse

Kraj

Rumunia