Przeszukaj treści według wybranego tematu

Przeszukaj treści według wybranego tematu

Przeszukaj treści według wybranej branży

Branża
2014-10-31 08:27

Strony WWW to nie jedyny sposób świadczenia usług w internecie

Emil Pawłowski, ekspert branżowy

        

Słowo "aplikacja" w ostatnim czasie często przyporządkowuje się do mobile do aplikacji mobilnej. Co dokładnie jest aplikacją? Co to znaczy gdy Gemius mówi "aplikacja"?

Emil Pawłowski, dyrektor ds. metodologii w firmie Gemius: Przyporządkowanie słowa aplikacja tylko do aplikacji mobilnej to zbyt daleko idące uproszczenie. Dla nas aplikacja oznacza dowolny program, który nie jest przeglądarką, który można uruchomić na dowolnym urządzeniu, po przez który wydawca dostarcza swoje treści lub usługi. Dobrym przykładem w Polsce są aplikacje Ipla, GG lub Skype. Aplikacje te dostępne są na komputerach osobistych, na urządzeniach mobilnych typu smartfon czy tablet, ale w przypadku serwisu Ipla mamy do czynienia z aplikacjami na Smart TV (np.: Samsung lub LG) czy też urządzenia typu STB (dekodery), platformy Cyfrowy Polsat, czy siecią kablową Toya.

Z jednej strony mamy "Top20 wydawców stron www i aplikacji, z których korzysta najwięcej internautów"? Czym są tu "aplikacje"?

W badaniu Megapanel PBI/Gemius, kiedy wydawca posiada zarówno stronę, jak i aplikację, może zagregować te dwa sposoby świadczenia usług w celu pokazania łącznego zasięgu. Przykładowo Grupa Cyfrowy Polsat lub Grupa Allegro – GG ma w swoim składzie aplikacje. Dlatego też zawsze podkreślamy, że strony WWW nie są jedynym sposobem świadczenia usług w internecie.

Z drugiej strony w definicji nowej definicji odsłony czytamy "Nowa definicja odchodzi od ujęcia odsłony w oparciu o zmianę adresu url, umożliwia także zliczanie odsłon w aplikacjach." Co rozumiemy tutaj przez słowo "aplikacja"?

W nowej definicji odsłony przez słowo aplikacja rozumiemy dowolny program, który nie jest przeglądarką, który można uruchomić na dowolnym urządzeniu, poprzez który wydawca dostarcza swoje treści lub usługi.

Podstawowe pytanie czy skrypty Gemiusa wydawcy wklejają w aplikacje mobilne i czy dzięki temu mierzymy ruch także z nich?

Oprócz skryptów w celu pomiaru aplikacji Gemius dostarcza szeregu bibliotek na najpopularniejsze systemy operacyjne, np.: Android lub iOS oraz współpracuje z wydawcami w sytuacjach niestandardowych rozwiązań, jak np.: urządzenia typu Smart TV czy STB.

Czy skrypty Gemiusa wydawcy wklejają w strony lajt i czy dzięki temu mierzymy ruch także z nich?

Tak. Skrypty Gemius wydawcy wklejają w treść strony niezależnie od typu tej strony oraz urządzenia. Dzięki temu strony mobilne również podlegają pomiarowi w obrębie badania.

Według Gemiusa "Wszystko, co nie jest web, jest aplikacją". Czy zatem "aplikacją" jest: aplikacja mobilna, aplikacja PC, aplikacja smart tv także?

Tak.

Jak to wygląda w praktyce? Wydawca dostaje nowy rodzaj kodu od Gemiusa i musi go "zaszyć" na swoich wszystkich stronach. Czy oddzielnie wkleja go na duże www strony webowej i na małe www strony mobilne i jeszcze oddzielnie na przykład w aplikację PC?

Wydawca, który chce przystąpić do badania Megapanel PBI/Gemius, powinien użyć mierników Gemius na wszystkich swoich serwisach, we wszystkich wersjach itp. Oznacza to, że dostaje instrukcje jak to zrobić w przypadku stron WWW, w tym mobilnych, oraz aplikacji.

Czy te platformy są tak połączone, że wystarczy, że wklei w jedno miejsce i już mu zlicza się ze wszystkich platform?

Nie do końca. W przypadku przeglądarek i stron WWW, tak w rzeczywistości jest, ale w przypadku aplikacji, trzeba powtórzyć czynność dla każdego systemu operacyjnego, np.: w przypadku smartfonów aplikacja Ipla jest dostępna na systemie Andorid, iOS czy WindowsPhone. Z technicznego punktu widzenia, są to trzy różne aplikacje, co oznacza, że wydawca, jego dział IT, musi nasze mierniki wdrożyć trzy razy.

Jakich jeszcze zmian należy spodziewać się w przyszłości w metodologii?

Z punktu widzenia pomiaru zarówno stron WWW czy aplikacji w najbliższym czasie nie przewidujemy radykalnych zmian w metodologii pomiaru. Natomiast pracujemy nad pomiarem mobilnych wersji aplikacji, zarówno tych wydawców, którzy mają wpięte nasze skrypty badawcze, jak i globalnych, którzy nie korzystają z naszych mierników, np.: aplikacja Facebook na urządzenia mobilne.

Do schowka> Drukuj

Rodzaj treści

wywiad

Branża

media

Autor:

Emil Pawłowski

ekspert branżowy

Od wielu lat związany z badaniami mediów (TV, Internet) i kampanii reklamowych, doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. w Redefine, The Nielsen i AGB. W Gemiusie jako dyrektor ds. metodologii odpowiada za jakość badania i jego rozwój metodologiczny. Posiada nie tylko wiedzę merytoryczną, ale także zna specyfikę polskiego rynku online. Wieloletni członek Rady Badania PBI. Współtwórca nowego algorytmu liczenia RU, nowej definicji odsłony w badaniu Megapanel PBI/Gemius oraz inicjator rozwiązania spójnej prezentacji wyników badania dla różnych platform. Jest absolwentem Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW.

Pokaż wszystkie artykuły z ekspertem